Miss Bloom'un Öyküsü

Miss Bloom'un hikayesi aslında  2005 Eylülünde masterımı yapmak için gittiğim Hollanda’nın Leiden kentinde başladı.

 

Cumartesileri Leiden sokaklarında daha önce görmediğim güzellikte çiçekler satılıyordu. Bir sokak gösterisi seyredermiş gibi o güzel çiçeklerle yaratılan buketleri hayranlıkla ve dikkatle izleyip, sonra da birbiriyle uyacağını düşündüğüm bir kaç demet çiçeği alıp yurt odamda kendi buketimi yapmaya çalışıyordum. Bu aktivite zamanla rutin olup Hollanda'da katıldığım kısa workshoplar ile hobi haline geldi.

 

Master sonrasında Amsterdam’da bir bankanın özel bankacılık departmanında bankacılık serüvenim başladı. Küresel ekonomik krizle başlayan 5 senelik bu yolculuk boyunca, öğrencilik yıllarında edindiğim hobim benim için daha da kıymetli olmaya başladı. İşimle ilgili sürekli kendimi sorgular olmuştum. Bir şey üretmiyormuşum gibi geliyor, kendimi sistemin içinde kaybolmuş hissediyordum...

 

2011 Haziranında gelin buketimi bulmakta yaşadığım zorluklarla Türkiye’de çiçek tasarımı alanında daha çok yol katedilmesi gerektiğini bizzat tecrübe ettim ve hayallerimin peşinden gitme konusunda daha da cesaretlendim. 

 

Londra’da The Covent Garden Academy of Flowers'da aldığım eğitim sonrasında Hollanda’daki işimden istifa ettim. Bir kaç ay sonra yine Londra’da bulunan Mulberry defilesi, Post Oscar Partisi gibi önemli organizasyonların çiçek tasarımlarını yapan McQueens'de  profesyonel uzun bir eğitim aldım ve ardından orada çalışmaya başladım. Londra’da calıştığım süre içinde 2012 Londra Moda Haftası kapsamında yapılan Mulberry defilesi, British Fashion Awards gibi organizasyonların çiçek tasarımları, Claridge’s otelinin 2012 yılında BBC’ye de konu olan Noel ağacı enstalasyonu gibi projelerde de yer aldım.

 

Londra'da çok dolu ve yoğun bir senenin ardından İstanbul'a hayellerimi gerçekleştirmeye, tecrübelerimi sizlerle paylaşmaya, Miss Bloom ile hayatınıza renk katmaya geldim.

 

Aslı Çavuşoğlu